Βρίσκεστε εδώ:  Αρχική   ➨  Ανακοινώσεις  ➨  Eγγραφές μαθητών
2011 (19)
Eγγραφές μαθητών

Πέμπτη, 26 Μαϊου 2016, 0:12 |  Ανακοινώσεις |  Συντάκτης: Δημοτικό Μούδρου

Τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για την εγγραφή στην Α΄τάξη του δημοτικού σχολείου είναι τα εξής :

1. Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας. Πλέον, δεν απαιτείται η προσκόμιση του πιστοποιητικού γέννησης από τους γονείς, αλλά αναζητείται από τις σχολικές μονάδες μέσω του πληροφορικού συστήματος Myschool. Για την αναζήτηση μέσω του πληροφορικού συστήματος ο γονέας/κηδεμόνας  με υπεύθυνη δήλωση  δηλώνει τα εξής 5 στοιχεία:

α. επώνυμο μαθητή β. όνομα μαθητή γ. όνομα μητέρας δ. ημερομηνία γέννησης.

Σε περίπτωση αλλαγής στα στοιχεία του μαθητή, πριν ή και μετά την εγγραφή ο γονέας/ κηδεμόνας πρέπει να ενημερώνει τον οικείο Δήμο στον οποίο είναι εγγεγραμμένος ο μαθητής και στη συνέχεια να ενημερώνει τον/την Διευθυντή/ντρια του σχολείου.

2.Επίδειξη βιβλιαρίου υγείας του παιδιού ή άλλου στοιχείου που φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.

3.Ατομικό δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.). Το Α.Δ.Υ.Μ. συμπληρώνεται από ιατρούς των οικείων Μονάδων Υγείας του πρωτοβάθμιου εθνικού δικτύου υγείας (κέντρα υγείας κτλ.) ή των εξωτερικών ιατρείων των νοσηλευτικών ιδρυμάτων ή των ιδιωτικών ιατρείων συμβεβλημένων με τον εθνικό οργανισμό παροχής υπηρεσιών (Ε.Ο.Π.Υ.Υ.) ή τον αντίστοιχο ασφαλιστικό φορέα των γονέων και κηδεμόνων ή από ιδιώτες ιατρούς (χωρίς σύμβαση στα ασφαλιστικά ταμεία). Οι ειδικότητες των ιατρών είναι παιδίατροι ή γενικοί ιατροί ή σε ειδικές περιπτώσεις παθολόγοι. Σε εξαιρετικές περιπτώσεις π.χ. όταν δεν υπάρχουν ιατροί των ανωτέρω ειδικοτήτων το Α.Δ.Υ.Μ. συμπληρώνουν άλλοι γιατροί.

4. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο κατά τη κρίση του/της Διευθυντή/ντριας φαίνεται η διεύθυνση μόνιμης κατοικίας. Σε περίπτωσης αδυναμίας προσκόμισης κάποιου αποδεικτικού στοιχείου  (π.χ. περίπτωση πρόσφατης μετοίκησης) γίνεται αποδεκτή η υπέυθυνη δήλωση για τον προσδιορισμό της κατοικίας με την υποχρέωση προσκόμισης του αποδεικτικού στοιχείου.

5. Βεβαίωση παρακολούθησης νηπιαγωγείου, όπου δεν είναι δυνατή  η προσκόμιση της βεβαίωσης οι γονείς και κηδεμόνες υποβάλλουν σχετική αίτηση προς τον/την Διευθυντή/ντρια στην οποία αναφέρονται οι λόγοι μη φοίτησης.

Στη Α΄Τάξη του Δημοτικού θα φοιτήσουν οι μαθητές που γεννήθηκαν:

από 01-01-2010 έως 31-12-2010.

Εγγραφές ΑΛΛΟΔΑΠΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ :

1. Ισχύουν όλα τα παραπάνω.

2. Τα δικαιολογητικά εγγραφής των αλλοδαπών μαθητών πρέπει να είναι επίσημα μεταφρασμένα.

3. όσοι δεν δύναται να προσκομίσουν πιστοποιητικό γέννησης μπορούν να εγγραφούν με ληξιαρχική πράξη γέννησης.

4. οι αλλοδαποί μαθητές εγγράφονται οποτεδήποτε μέσα στο διδακτικό έτος. Ανήλικα τέκνα υπηκόων τρίτων χωρών μπορούν να εγγραφούν έστω και αν δεν έχει ρυθμιστεί η νόμιμη διαμονή τους στη χώρα.

Για οποιαδήποτε διευκρίνιση και περισσότερες πληροφορίες παρακαλούμε επικοινωνήστε με τη Διεύθυνση του σχολείου μας.

Προσθέστε το σχόλιό σας:

Όνομα (υποχρεωτικό)

Email (υποχρεωτικό,δεν θα εμφανιστεί)

Συνολικές προβολές: