Βρίσκεστε εδώ:  Αρχική   ➨  Δραστηριότητες  ➨   Το Ελληνικό Παιδικό Μουσείο ταξίδεψε...στο Μούδρο!
2024 (1)
2022 (5)
2021 (10)
2020 (3)
2019 (1)
2018 (11)
2017 (39)
2016 (36)
2015 (35)
2014 (41)
2013 (19)
2012 (15)
2011 (19)
Το Ελληνικό Παιδικό Μουσείο ταξίδεψε...στο Μούδρο!

Σάββατο, 13 Δεκεμβρίου 2014, 9:06 |  Δραστηριότητες |  Συντάκτης: Δημοτικό Μούδρου

Την Παρασκευή 12 Δεκεμβρίου 2014 το Ελληνικό Παιδικό Μουσείο στο πλαίσιο του προγράμματος <<Ένα ταξίδι, δρόμοι πολλοί>> ήρθε στο σχολείο μας και μέσα από  πλήθος ευχάριστων δραστηριοτήτων ταξίδεψε τους μαθητές των Α?, Β΄, Γ΄και Δ΄τάξεων σε πολλούς προορισμούς.

Συγκεκριμένα, οι μαθητές των Α΄και Β΄τάξεων μαζί με τους δασκάλους τους  συμμετείχαν στο πρόγραμμα: <<Μετακινούμαι>> . Μέσα από αυτό αναγνώρισαν τους τρόπους μετακίνησης του ανθρώπου πάνω στη Γη, χάραξαν δικούς τους δρόμους, ήρθαν σε επαφή με τα υλικά της γης που αξιοποιεί ο άνθρωπος για να μετακινηθεί, κατασκεύασαν  μέσα μεταφοράς.

Παράλληλα, οι μαθητές των Γ΄ και Δ? τάξεων με τις δασκάλες τους,  συμμετέχοντας στο πρόγραμμα: <<Χαρτογραφώντας τη ζωή μου>>, μελέτησαν, συνέλεξαν και αντάλλαξαν στοιχεία γύρω από τους διάφορους τομείς της καθημερινής τους ζωής.  Επίσης, μέσα από την ελεύθερη δημιουργική έκφραση τα παιδιά παρουσίασαν  τομείς  της ζωής τους και συνέδεσαν την ατομική τους πορεία με αυτήν της σχολικής ομάδας , δημιουργώντας  έτσι μια έκθεση της κοινής τους διαδρομής.

Τέλος, η ομάδα και οι υπεύθυνοι της  δράσης έδωσαν αναμνηστικά δωράκια στους μαθητές καθώς και προτάσεις και ιδέες για τη συνέχιση της δράσης στους εκπαιδευτικούς του σχολείου.

Ευχαριστούμε πολύ το Ελληνικό Παιδικό Μουσείου και την ομάδα του για την εμπειρία που χάρισε στους μαθητές μας.

Λίγα Λόγια για το Ελληνικό Παιδικό Μουσείο:

Το Ελληνικό Παιδικό Μουσείο είναι ένα μη κερδοσκοπικό σωματείο κοινωφελούς χαρακτήρα του οποίου ο σκοπός είναι να βοηθήσει τα παιδιά, από την προσχολική τους ηλικία, να αναπτύξουν όλο τους το δυναμκό, ώστε να γίνουν πολίτες, οι οποίοι με σεβασμό στην ατομικότητά τους θα αποκτήσουν κοινωνική συνείδηση και την αίσθηση της ανάγκης να συμβάλλουν στην κοινότητα που ζουν.

Περισσότερες πληροφορίες για το Ελληνικό Παιδικό Μουσείο και τις δράσεις του θα βρείτε εδώ

Ελληνικό Παιδικό Μουσείο on PhotoPeach

Προσθέστε το σχόλιό σας:

Όνομα (υποχρεωτικό)

Email (υποχρεωτικό,δεν θα εμφανιστεί)

Συνολικές προβολές: