Βρίσκεστε εδώ:  Αρχική   ➨  Δραστηριότητες  ➨  Πρόγραμμα << Μαθαίνουμε Παρέα>>
2012 (15)
2011 (19)
Πρόγραμμα << Μαθαίνουμε Παρέα>>

Δευτέρα, 24 Φεβρουαρίου 2014, 11:30 |  Δραστηριότητες |  Συντάκτης: Δημοτικό Μούδρου
Πρόγραμμα << Μαθαίνουμε Παρέα>>, με την χρηματοδότηση του Ιδρύματος Λάτση
Μέλι: Μια γλυκιά εμπειρία! Honey: A Sweet Experience!
Εξέλιξη δραστηριοτήτων: Νοέμβριος 2013- Φεβρουάριος 2014

Στο πλαίσιο του παραπάνω προγράμματος, οι μαθητές της Γ΄τάξης του Δημοτικού Σχολείου Μούδρου Λήμνου μέσα από εικόνες, βίντεο, δραστηριότητες, παρουσιάσεις και παιχνίδια γνώρισαν τη μέλισσα και την ξεχώρισαν από τα υπόλοιπα έντομα. Έμαθαν για την κοινωνία των μελισσών και την συμβολή τους στη φύση μέσα από την επικονίαση.   Αναζήτησαν πληροφορίες στο διαδίκτυο και άρχισαν τη συγγραφή ενός Ελληνο-Αγγλικού λεξικού με εικόνες που ζωγράφισαν οι ίδιοι.  Στη συνέχεια, έφτιαξαν ένα επιτραπέζιο παιχνίδι ερωτήσεων και απαντήσεων (Ελληνο-Αγγλικών) και εξασκήθηκαν στη χρήση των σχετικών όρων και εννοιών στις δύο γλώσσες. Επιπλέον, είδαν από κοντά όλα τα προϊόντα που παράγονται από τις μέλισσες (μέλι, πρόπολη, γύρη, κερί) καθώς και κάποιο μελισσοκομικό εξοπλισμό που χρησιμοποιούν οι μελισσοκόμοι.  Έχοντας συζητήσει πριν για τα χρώματα που μπορούν να δουν οι μέλισσες, τα παιδιά έβαψαν τις κυψέλες που αγοράστηκαν. Παράλληλα, τα παιδιά βιντεοσκοπούνται σε όλα τα στάδια των δραστηριοτήτων και μιλώντας Ελληνικά και Αγγλικά περιγράφουν την εμπειρία τους, προετοιμάζοντας έτσι το τελικό αποτέλεσμα της δραστηριότητας που θα είναι ένα ντοκιμαντέρ για τις μέλισσες.

Η συντονίστρια εκπαιδευτικός Αγγλικών
Βόιτσιου Κωνσταντινιά

Προσθέστε το σχόλιό σας:

Όνομα (υποχρεωτικό)

Email (υποχρεωτικό,δεν θα εμφανιστεί)

Συνολικές προβολές: