Βρίσκεστε εδώ:  Αρχική   ➨  Δραστηριότητες  ➨  << Μαθαίνουμε Παρέα>>
<< Μαθαίνουμε Παρέα>>

Τρίτη, 18 Μαρτίου 2014, 20:48 |  Δραστηριότητες |  Συντάκτης: Δημοτικό Μούδρου
Πρόγραμμα << Μαθαίνουμε Παρέα>>, με την χρηματοδότηση του Ιδρύματος Λάτση
Μέλι: Μια γλυκιά εμπειρία! Honey: A Sweet Experience!
Εξέλιξη δραστηριοτήτων: Μάρτιος 2014

Στο πλαίσιο του παραπάνω προγράμματος, επισκέφτηκε το σχολείο μας η κα Βότση Ειρήνη ?Χρυσοβαλάντου , Διαιτολόγος  - Διατροφολόγος η οποία μίλησε στα παιδιά για την διατροφική αξία του μελιού.
Την παρουσίαση παρακολούθησαν και γονείς των μαθητών.
Παρακάτω παραθέτουμε μια περίληψη της παρουσίασης.

Διατροφική αξία μελιού
Γράφει η Βότση Ειρήνη ? Χρυσοβαλάντου, Διαιτολόγος ? Διατροφολόγος, M.Sc.
Τηλέφωνο επικοινωνίας: 22540-26320

Θρεπτική αξία μελιού

Το μέλι είναι ένα πλήρες προϊόν, το οποίο δίνει ενέργεια και είναι πολύ πλούσιο σε θρεπτικά συστατικά. Έχουν αναγνωρισθεί πάνω από 180 διαφορετικές ουσίες στο μέλι που το καθιστούν πολύτιμη τροφή. Περιέχει νερό σε ποσοστό 16%, οργανικά οξέα, πρωτεΐνες και αμινοξέα, μεταλλικά στοιχεία σε μικρές ποσότητες (κάλιο, ασβέστιο, μαγνήσιο, σίδηρο κ.ά.), ένζυμα, συμπλέγματα πρωτεϊνών, βιταμίνες (Β2, Β6, C, D, E, παντοθενικό οξύ, φολικό οξύ κ.ά), φυσικές αρωματικές ουσίες και αντιοξειδωτικές ουσίες.
Αποτελείται από 70-80% από σάκχαρα, κυρίως γλυκόζη και φρουκτόζη. Τα ανόργανα στοιχεία του μελιού συμμετέχουν σε διάφορα ενζυμικά συστήματα και παίζουν σημαντικό ρόλο στο μεταβολισμό. Αυτό που προκαλεί ιδιαίτερο ενδιαφέρον δεν είναι τα επιμέρους θρεπτικά συστατικά του μελιού όσο η συνύπαρξη όλων αυτών και ο τρόπος με τον οποίο δρουν στον ανθρώπινο οργανισμό.
Το μέλι, πέρα από την κάλυψη της ανάγκης για τη γλυκιά γεύση, ενισχύει το ανοσοποιητικό σύστημα, συμβάλλει στην επούλωση των πληγών και την αναγέννηση των ιστών, έχει αντιμικροβιακή και αντιφλεγμονώδη δράση, ενώ παρουσιάζει και αντιοξειδωτικές ιδιότητες, προστατεύοντας τον οργανισμό μας από το οξειδωτικό στρες και την παραγωγή των επιζήμιων ελευθέρων ριζών. Του έχουν αποδοθεί ακόμα και αντικαρκινικές ιδιότητες και συμβολή στον περιορισμό εξάπλωσης των μεταστατικών καρκινικών κυττάρων.
Μία κουταλιά της σούπας μέλι αποδίδει στον ανθρώπινο οργανισμό 64Κcal.

Διατροφικές ανάγκες μελιού

Οι θετικές δράσεις που προαναφέρθηκαν το κάνουν έναν πολύτιμο σύμμαχο στην καθημερινή μάχη για μια πιο υγιεινή και ισορροπημένη διατροφή. Καλό είναι οι  ενήλικες να καταναλώνουν 10 - 60 γραμμάρια μέλι την ημέρα και τα παιδιά 5 - 15 γραμμάρια την ημέρα.
Το μέλι αποτελεί μια θαυμάσια πηγή ενέργειας και υδατανθράκων και οφείλει να είναι ενταγμένο στο καθημερινό διαιτολόγιο. Παρακάτω υπάρχουν διάφορες προτάσεις για σνακ που θα σας βοηθήσουν να εντάξετε εύκολα το μέλι στην καθημερινότητά σας.

Προτάσεις για σνακ με μέλι

-         Ψωμί ή φρυγανιές ολικής αλέσεως με μέλι
-         Ψωμί ολικής αλέσεως με μέλι και ταχίνι
-         Ψωμί ολικής αλέσεως με μέλι και μαργαρίνη τύπου soft

-         Γιαούρτι με ξηρούς καρπούς και μέλι
-         Γιαούρτι με δημητριακά ολικής αλέσεως και μέλι
-         Βάφλα με μέλι
-         Τηγανίτες με μέλι
-         Κρέπα με μέλι και φρούτα
-         Παστέλι (σουσάμι με μέλι)
-         Λουκουμάδες με μέλι
-         Κέικ μελιού
-         Φρέσκια λεμονάδα με μέλι και ροδόνερο
-         Μπισκότα μελιού
-         Muffins βρώμης με μέλι και κανέλα
-         Φρουτοσαλάτα με μέλι
-         Μήλα ψητά με μέλι και κανέλα
-         Smoothies με άπαχο γάλα, φράουλες, μπανάνα και μέλι
-         Μπάρες δημητριακών με μέλι
-         Τηγανόψωμο με μέλι και κανέλα
-         Ταχινόπιτα με μέλι
-         Τάρτα με καρύδια και μέλι
-         Πτι-φουρ με μέλι

Φυσικά, μην ξεχνάτε πως το μέλι μπορεί να απογειώσει σε γεύση τις σαλάτες σας προσθέτοντάς το σε dressing π.χ. μέλι ? ελαιόλαδο ? ξύδι μπαλσάμικο ή μουστάρδα ? μέλι ? μαγιονέζα ? χυμός λεμονιού κτλ., καθώς επίσης και τα μαγειρευτά φαγητά σας π.χ. γλυκόξινο κοτόπουλο ή χοιρινό με μέλι και πορτοκάλι κτλ.

Προσθέστε το σχόλιό σας:

Όνομα (υποχρεωτικό)

Email (υποχρεωτικό,δεν θα εμφανιστεί)

Συνολικές προβολές: