Βρίσκεστε εδώ:  Αρχική   ➨  Γιορτές  ➨  25η Μαρτίου
2011 (19)
25η Μαρτίου

Τετάρτη, 6 Απριλίου 2016, 22:23 |  Γιορτές |  Συντάκτης: Δημοτικό Μούδρου

Με λαμπρότητα τελέστηκε ο εορτασμός της 25ης Μαρτίου στο Μούδρο όπου ολοκληρώθηκε με την παρέλαση των μαθητών των σχολείων και φυσικά και με τη συμμετοχή του Δημοτικού σχολείου μας.

Στον καθιερωμένο λόγο που ακολουθεί της επίσημης δοξολογίας στον Ιερό Ναό της Ευαγγελίστριας ακούστηκαν τα παρακάτω λόγια από την εκπαιδευτικό  που εκπροσωπούσε το σχολείο μας καθώς και την εθνική συνείδηση των ακροατών :

"Η 25 μαρτίου είναι η επέτειος της έναρξης της ελληνικής Επανάστασης. Η Ελληνική Επανάσταση του 1821 που αποτελει την ένοπλη εξέγερση των Ελλήνων εναντίον της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας είχε σκοπό τη δημιουργία ανεξάρτητου εθνικού κράτους. Προτεργάτης της επανάστασης είναι η Φιλική Εταιρεία, μια μυστική οργάνωση που σχηματίστηκε για να προετοιμάσει την εξέγερση για την απελευθέρωση των Ελλήνων.

Το 1820 ανέλαβε την αρχηγία της Φιλικής Εταιρείας ο Αλέξανδρος Υψηλάντης ο οποίος μετά από διάφορες διχογνωμίες κηρύττει την επανάσταση, στη Μολδαβία, το Φεβρουάριο του 1821, όταν δηλαδη οι συνθήκες έδειχναν πλέον αρκετά ώριμες για να εκδηλωθεί η εξέγερση .

«ΜΑΧΟΥ ΥΠΕΡ ΠΙΣΤΕΩΣ ΚΑΙ ΠΑΤΡΙΔΟΣ», προκηρύσσει ο Υψηλάντης.

Αρχικά, όμως ως ημέρα έναρξης της επανάστασης ειχε ορισθει από τον Υψηλάντη η 25η Μαρτίου. Είχε μάλιστα επιλεγεί ακριβώς επειδή είναι η ημέρα του Ευαγγελισμού. Σε ορισμένες περιοχές μάλιστα άρχισε ακριβώς την προκαθορισμένη ημερομηνία με πολιορκίες κάστρων ή με εξέγερση. Ήδη από την πρώτη Μαρτίου ξεκίνησε από την Κωνσταντινούπολη με προορισμό τη Μάνη, μετά από ενέργειες του Φιλικού Ξάνθου, ένα πλοίο φορτωμένο με όπλα και προκηρύξεις για την εξέγερση Από το πρώτο δεκαήμερο του Μαρτίου όλη η ανατολική Μάνη είχε τεθεί σε εμπόλεμη κατάσταση. Στα μέσα Μαρτίου ο Παπαφλέσσας είχε ολοκληρώσει τον κύκλο των περιοδειών του στην Πελοπόννησο και βρισκόταν στη Μεσσηνία, περιοχή για την οποία είχε ταχθεί υπεύθυνος από την Φιλική Εταιρεία. Ο Κολοκοτρώνης ήταν επίσης στο χώρο ευθύνης του, τη Μάνη. Ο Οδυσσέας Ανδρούτσος ήταν κρυμμένος στην Πάτρα, έτοιμος να αναλάβει δράση. Άλλοι Φιλικοί ήταν σε διάφορους χώρους ευθύνης ο καθένας. Μέσα στο δεκαήμερο 15 - 25 Μαρτίου, η Επανάσταση ξέσπασε σε διαφορετικά σημεία της Πελοποννήσου. ο Κολοκοτρώνης και άλλοι οπλαρχηγοί  την 23η Μαρτίου, μπήκαν θριαμβευτικά στην Καλαμάτα . Στις 22 Μαρτίου εξεγέρθηκε και η Πάτρα.

Σύντομα, η επανασταση εξαπλωθηκε στη στερεα ελλαδα και τον απριλιο προς ορισμένα νησια. Ο Εμμανουήλ Παπάς στα τέλη Μαίου κήρυξε στο Άγιο Όρος την επανάσταση στη Μακεδονία. Η ιδέα της επανάστασης, βέβαια, δεν μπορεί να περιοριστει σε μια ημερομηνία. Υφισταται καθε στιγμη, στο μυαλο, στη καρδια, στο σωμα. Η επανασταση ξεκινα απο τη πιστη που αρκεί για να δημιουργηθεί μια ιδεα, η ιδεα της νίκης.

Βέβαια, στις πρωτες μαχες υπηρξαν και πολλες απωλιες. Καποιες μαχες απετυχαν, ενω άλλες συνοδευτηκαν απο πολλες καταστροφες. Ιδιαίτερα δεινοπάθησε η Θεσσαλονίκη, όπου εξοντώθηκαν χιλιάδες Έλληνες και οι περιουσίες τους δημεύτηκαν ή καταστράφηκαν. Ο ίδιος ο Υψηλάντης μετά από την πολυαιμακτη μάχη στο Δραγατσάνι το 1821 συνελήφθει και φυλακίστηκε για εφτά χρόνια. Αν αναλογιστεί κανείς τις εσωτερικές και κοινωνικές μάχες με τις οποίες έρχεται αντιμέτωπος ο σύγχρονος Έλληνας, όπως η ανεργία, η φτώχια, ο εξωτερικός έλεγχος και καταπίεση τότε θα καταλάβει για πιο λόγο δεν πτοήθηκε ο αγώνας από τις ήττες. Για πιο λογο αγωνίστηκε ο λαός παρά τις τραγικές απώλιες.? κόσμος μ?ς ?λεγε τρελλούς. ?με?ς, ?ν δ?ν ε?μεθα τρελλοί, δ?ν ?κάναμεν τ?ν ?πανάστασιν, αναφέρει με θάρρος ο Κολοκοτρώνης.

Ελευθερία ή θάνατος. Το εθνικο συνθημα της επαναστασης εμφανίζεται σε πολλές σημαιες και συμβολίζει το θανατο της υποταγης και του φοβου και την ελευθερια της ζωης, του πνευματος και του έθνους.

Ήδη μετά το πρώτο χρόνο της επανάστασης, ξεκίνησαν οι προσπάθειες αυτοελέγχου. Οργανώθηκαν οι εθνικές συνέλευσεις, που αντιπροσώπευαν το έθνος. Συγκεκριμένα, στην πρώτη Εθνική Συνέλευση της Επιδαύρου γράφτηκε η Διακήρυξη της Ανεξαρτησίας της Ελλάδος, ς και ψηφίστηκε το πρώτο Σύνταγμα της Ελλάδας.Σε αυτό, ορίστηκε και το εθνικό σύμβολο, η ελληνική σημαία.

Όμως, η πρώτη διεθνής διπλωματική πράξη που αναγνώριζε την Ελλάδα ως κυρίαρχο και ανεξάρτητο κράτος ήταν το Πρωτόκολλο που υπόγραφτηκε στο Λονδίνο το 1830. Σε αυτό αναφέρεται ότι «Η Ελλάδα θα αποτελέσει ανεξάρτητο Κράτος και θα απολαμβάνει όλα τα δικαιώματα, πολιτικά, διοικητικά και εμπορικά, τα οποία συνδέονται με πλήρη ανεξαρτησία.»

Τελικά η πρώτη κυβέρνηση κατάφερε να συγκροτηθεί το 1828 με κυβερνήτη τον Καποδίστρια μετά από 7 ολόκληρα χρόνια αγώνων για τα ιδανικά της ελευθεριας. Ο αγώνας βέβαια συνεχίστηκε για πολλά χρόνια ακόμη. Η λήμνος απελευθερώθηκε μόλις το 1912.

Εν τέλει, η επανάσταση του ?21 κατάφερε να αφήσει ως κληρονομία την ελευθερία της Ελλάδος. Μια κληρονομία που απαιτεί όμως την ευθύνη να την διατηρήσουμε σε σώμα και πνεύμα τόσο ως άνθρωποι και κυρίως ως συνάνθρωποι. Τα απομνημονευματα του Μακρυγιάννη έμειναν για να μας θυμίζουν πως Τούτη την πατρίδα την έχομεν όλοι μαζί, και σοφοί κι αμαθείς, και πλούσιοι και φτωχοί, και πολιτικοί και στρατιωτικοί, και οι πλέον μικρότεροι άνθρωποι. Όσοι αγωνιστήκαμεν, αναλόγως ο καθείς, έχομεν να ζήσομεν εδώ. Το λοιπόν δουλέψαμεν όλοι μαζί να τη φυλάμε κι όλοι μαζί, και να μη λέγει ούτε ο δυνατός ?εγώ?, ούτε ο αδύνατος. Όταν αγωνίζονται πολλοί και φκιάνουν, τότε να λέμε ?εμείς?. Είμαστε στο ?εμείς? κι όχι στο ?εγώ?."

Προσθέστε το σχόλιό σας:

Όνομα (υποχρεωτικό)

Email (υποχρεωτικό,δεν θα εμφανιστεί)

Συνολικές προβολές: