Βρίσκεστε εδώ:  Αρχική   ➨  Γιορτές  ➨  Η μάχη της Καλλίπολης
2011 (19)
Η μάχη της Καλλίπολης

Τετάρτη, 11 Μαϊου 2011, 13:01 |  Γιορτές |  Συντάκτης: Δημοτικό Μούδρου

Την Τρίτη 10 Μαΐου 2011 πραγματοποιήθηκε στο συμμαχικό νεκροταφείο Μούδρου εκδήλωση μνήμης προς τιμή των νεκρών της μάχης της Καλλίπολης. Το σχολείο μας συμμετείχε με τους μαθητές της Ε΄και Στ΄ τάξης. Τον πανηγυρικό της ημέρας εκφώνησε η πρόεδρος του Συλλόγου Εκπ/κών Α/θμιας Εκπ/σης Λήμνου κ. Αρναρέλλη Άννα.

Η εκστρατεία στην Καλλίπολη πραγματοποιήθηκε τον Απρίλιο του 1915. Συμμετείχαν Βρετανικά, Γαλλικά, Αυστραλιανά και Νεοζηλανδικά στρατεύματα και σκοπό είχε να ελέγξουν οι σύμμαχοι τα στενά των Δαρδανελίων και την κατάληψη της Κωνσταντινούπολης. Η εκστρατεία απέτυχε γιατί η περιοχή είχε οχυρωθεί από τους Γερμανούς και οι Τούρκοι προέβαλλαν σθεναρή αντίσταση. Οι απώλειες ήταν τεράστιες και οι νεκροί έφτασαν τους 180.000 για τους συμμάχους και τους 220.000 για τους Τούρκους.

Κάθε χρόνο η Αυστραλία τιμά με εκδηλώσεις σε ολόκληρο τον κόσμο την επέτειο αυτή, με επίκεντρο την Καλλίπολη. Στη Λήμνο, όπου αποτέλεσε πέρασμα για την απόβαση της Καλλίπολης και πολλοί Αυστραλοί βρήκαν καταφύγιο μετά την καταστροφή, υπάρχουν δύο στρατιωτικά νεκροταφεία και ένα μνημείο για να θυμίζουν το πέρασμα των Αυστραλονεοζηλανδών από την ελληνική γη. Από το 1998 περίπου έχουν ξεκινήσει ανάλογες εκδηλώσεις και στη Λήμνο με πρωτοβουλία Λημνίων μεταναστών της Αυστραλίας. Στις εκδηλώσεις μετέχουν οι τοπικές αρχές, οι πρέσβεις Αυστραλίας, Νέας Ζηλανδίας, Αγγλίας, Ινδίας και άλλων χωρών, των οποίων στρατιώτες είναι θαμμένοι στα δύο συμμαχικά νεκροταφεία του Μούδρου και πορτιανού.

Λίγοι στον τόπο μας γνωρίζουν ότι η πατρίδα μας διαδραμάτισε σημαντικό ρόλο στην τότε επιχείρηση. Από την ακριτική Λήμνο ο κορυφαίος Τσώρτσιλ παρακολουθούσε τις αποβατικές ενέργειες. Το νησί ήταν σημείο-κλειδί για την συγκέντρωση δυνάμεων , αλλά και ιατρό-νοσοκομειακής αρωγής και περίθαλψης τραυματιών. Στο Πορτιανού υπάρχει το σπίτι που έμενε ο η κορυφαία προσωπικότητα του 20ου αίωνα Ουίνστον Τσώρτσιλ.

Προσθέστε το σχόλιό σας:

Όνομα (υποχρεωτικό)

Email (υποχρεωτικό,δεν θα εμφανιστεί)

Συνολικές προβολές: