Βρίσκεστε εδώ:  Αρχική   ➨  eTwinning  ➨  Ευρωπαϊκή Συνεργασία eTwinning-Bridging Our Worlds
2024 (1)
2022 (5)
2021 (10)
2020 (3)
2019 (1)
2018 (11)
2017 (39)
2016 (36)
2015 (35)
2014 (41)
2013 (19)
2012 (15)
2011 (19)
Ευρωπαϊκή Συνεργασία eTwinning-Bridging Our Worlds

Τρίτη, 28 Οκτωβρίου 2014, 15:04 |  eTwinning |  Συντάκτης: Δημοτικό Μούδρου
Το σχολείο μας (σε συνεργασία με το Δημοτικό Σχολείο Κοντοπουλίου) συμμετέχει σε ένα ευρωπαϊκό πρόγραμμα ηλεκτρονικής αδελφοποίησης (e-twinning) με σχολεία του εξωτερικού: Ισπανία, Ιταλία, Σλοβακία, Πολωνία, Γερμανία. Ο τίτλος του προγράμματος είναι: Bridging our Worlds. (Γεφυρώνοντας τους κόσμους μας) και οι εκπαιδευτικοί που θα συμμετέχουν είναι: Βόιτσιου Κων/να (εκπαιδευτικός Αγγλικών), Γεωργίου Πόπη (δασκάλα Δ? τάξης), Αγιάννη Δέσποινα (εκπαιδευτικός Φυσικής Αγωγής).
Στο πλαίσιο αυτού του προγράμματος οι μαθητές  θα αλληλογραφούν στα Αγγλικά, θα ανταλλάσσουν ζωγραφιές, εργασίες, θα συνομιλούν (με τηλεδιάσκεψη) με τους φίλους τους στο εξωτερικό και θα στέλνουν ηλεκτρονικά μηνύματα μέσω της πλατφόρμας του eTwinning. Επίσης, θα χρησιμοποιούν το διαδίκτυο για να αναζητήσουν πληροφορίες, να επικοινωνήσουν με τους φίλους τους αλλά και για να δημοσιεύσουν κάποιες εργασίες τους. Όλες οι δραστηριότητες του προγράμματος θα γίνονται στο χώρο του σχολείου με την παρουσία των αρμόδιων εκπαιδευτικών της κάθε χώρας.
Ο γενικός στόχος αυτού του προγράμματος είναι οι μαθητές να κατανοήσουν εμπειρικά τον πολιτισμό και την ιστορία τόσο της δικής τους χώρας όσο και των συνεργαζόμενων χωρών, να γνωρίσουν τις συνήθειες των συνομιλήκων τους και να αναπτύξουν πολυπολιτισμική συνείδηση. Ακόμη, να μάθουν να συνεργάζονται και να πραγματοποιούν από κοινού εργασίες συνεργαζόμενοι τόσο με άτομα δίπλα τους όσο και συνομήλικούς τους από άλλες χώρες (εξ αποστάσεως).
Οι επιμέρους στόχοι αυτού του προγράμματος είναι να εξοικειωθούν οι μαθητές με τον τρόπο που γράφουμε και οργανώνουμε τα γράμματα και τα ηλεκτρονικά μηνύματα, να εξασκήσουν τις δεξιότητες του προφορικού και του γραπτού λόγου στα Αγγλικά. Επιπλέον, είναι αρκετά σημαντικό ότι οι μαθητές μέσα από ενδιαφέρουσες και ρεαλιστικές δραστηριότητες θα αποκτήσουν περισσότερα κίνητρα για την εκμάθηση της Αγγλικής και γενικά των ξένων γλωσσών. Τέλος, αξίζει να σημειωθεί ότι οι μαθητές θα χρησιμοποιήσουν την ξένη γλώσσα (Αγγλική) σε πραγματικές καταστάσεις επικοινωνίας και θα τους βοηθήσει να καταλάβουν ότι η ξένη γλώσσα είναι το μέσο με το οποίο στο μέλλον θα μπορούν να επικοινωνούν με όλους τους λαούς ανεξάρτητα από την εθνικότητά τους.
Οι θεματικές ενότητες του έργου μας είναι οι εξής: 1) Ας γνωρiστούμε (Our first encounter! Let's introduce ourselves and our schools), 2) Διαγωνισμός καλύτερου λογότυπου για το έργο μας (Our logo contest), 3) Το μέρος όπου ζω (My place on earth), 4) Τα επαγγέλματα από παλιά έως τώρα (Occupations ...travelling through time ), 5) Παραδοσιακοί χoροί- Δημιουργία βίντεο με χορούς (Dance with me!),6) Ταξίδι με τα παιχνίδια μας (Travelling with our games) 6) Γιορτινές μέρες και γεύσεις (Tasting.. our special days!), 7) Οι μασκώτ των Ολυμπιακών Αγώνων μας σε χρονοκάψουλα (Φανταστική Ιστορία) (Our Olympic mascots in a time capsule)
Στο σχολείο θα δημιουργηθεί η γωνιά του έργου μας όπου θα βάζουμε τις εργασίες μας και τις εργασίες των φίλων μας. Οι εργασίες των Ελλήνων μαθητών θα αναρτώνται στην ιστοσελίδα των eTwinning συνεργασιών μας, και στο site του σχολείου μας, καθώς και στην πλατφόρμα του etwinning .

Για περισσότερες πληροφορίες επικοινωνήστε με το σχολείο μας!

Visit My Photos - 10 Pics

Creating our project logo

Προσθέστε το σχόλιό σας:

Όνομα (υποχρεωτικό)

Email (υποχρεωτικό,δεν θα εμφανιστεί)

Συνολικές προβολές: