Βρίσκεστε εδώ:  Αρχική   ➨  eTwinning  ➨  Τι είναι το eTwinning;
2011 (19)
Τι είναι το eTwinning;

Πέμπτη, 14 Μαρτίου 2013, 13:10 |  eTwinning |  Συντάκτης: Δημοτικό Μούδρου
Το eTwinning είναι ένα ευρωπαϊκό πρόγραμμα ηλεκτρονικής αδελφοποίσης σχολείων. Στο πλάισιο αυτού του προγράμματος οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές διαφορετικών σχολείων της Ευρώπης και της Τουρκίας συνεργάζονται και πραγματοποιούν εργασίες πάνω σε θέματα κοινού ενδιαφέροντος. Ο στόχος του προγράμματος είναι η επικοινωνία εκπαιδευτικών και μαθητών, η ανάπτυξη της συνεργασίας και της φιλίας πέρα από τα σύνορα, η γνωριμία με άλλους πολιτισμούς και η δημιουργία μιας Ευρωπαϊκής διάστασης στα σχολεία. Επιπλέον, ενισχύεται η χρήση των Νέων Τεχνολογιών και οι μαθητές μαθαίνουν τόσο να εργάζονται με υπολογιστές όσο και να επικοινωνούν μέσα από αυτούς.
Το σχολείο μας φέτος συμμετέχει σε ένα ευρωπαϊκό πρόγραμμα ηλεκτρονικής αδελφοποίησης (e- twinning) με σχολεία του εξωτερικού: Πολωνία, Ρουμανία, Λιθουανία και Τουρκία. Ο τίτλος του προγράμματος είναι: Let?s get to know each other! (Ας γνωρίσουμε ο ένας τον άλλο!). Οι μαθητές  αλληλογραφούν στα Αγγλικά, ανταλλάσσουν ζωγραφιές, εργασίες (σε γραπτή αλλά και ψηφιακή μορφή) και συνομιλούν (με τηλεδιάσκεψη) με τους φίλους τους στο εξωτερικό. Όλες οι δραστηριότητες του προγράμματος γίνονται στο χώρο του σχολείου με την παρουσία των αρμόδιων εκπαιδευτικών της κάθε χώρας. Επιπλέον, οι μαθητές έχουν δημιουργήσει τη γωνιά των etwinning φίλων τους όπου έχουν αναρτήσει ό,τι τους στέλνουν οι φίλοι τους καθώς και τους χάρτες και τις σημαίες των άλλων χωρών έτσι ώστε να τους γνωρίσει και το υπόλοιπο σχολείο. Στο τέλος της χρονιάς θα πραγματοποιήσουμε μία έκθεση με το υλικό που έχουμε μαζέψει από τη δράση αυτή.

Παρακάτω είναι κάποιες εργασίες που έχουν κάνει οι έλληνες μαθητές καθώς και οι ξένοι φίλοι τους.

Ελλάδα:

Το σχολείο μας
Εντυπώσεις των Ελλήνων μαθητών για τη συνομιλία τους με τους Ρουμάνους φίλους τους
Εντυπώσεις των ελλήνων μαθητών
Παραδοσιακά προϊόντα της Λήμνου
Κολάζ των σχολείων εταίρων
Χριστουγεννιάτικες λιχουδιές που προτείνουν οι Έλληνες μαθητές
Μηνύματα των παιδών από την Ελλάδα στους ξένους φίλους τους

Πολωνία: Τα σχόλια των Πολωνών μαθητών μετά τη συνομιλία τους με τους Έλληνες

Προσθέστε το σχόλιό σας:

Όνομα (υποχρεωτικό)

Email (υποχρεωτικό,δεν θα εμφανιστεί)